Malé akvária pre ryby | Akvaristika - Holisticke krmivo

Malé akvária

Informácie

Nové produkty

Najpredávanejšie produkty

Zľavnené produkty

Malé akvária 17 produkty

Akvaristika je náročná ale veľmi krásna záľuba pre všetkých milovníkov vodného sveta. Vyberte si praktické malé akvárium, ktoré bude potešením pre vaše oko a zároveň perfektným dizajnovým kúskom do každého interiéru.

Malé akvárium: Nádherná dekorácia plná farieb a života

Ak doma nemáte priestor nazvyš a neplánujete rybky chovať vo veľkom, je pre...

Akvaristika je náročná ale veľmi krásna záľuba pre všetkých milovníkov vodného sveta. Vyberte si praktické malé akvárium, ktoré bude potešením pre vaše oko a zároveň perfektným dizajnovým kúskom do každého interiéru.

Malé akvárium: Nádherná dekorácia plná farieb a života

Ak doma nemáte priestor nazvyš a neplánujete rybky chovať vo veľkom, je pre vás ideálne zvoliť práve malé akvárium. To očarí vás aj vaše návštevy a pohľad naň prinesie pokoj na duši. Nezabúdajte, že aj mini akváriá musia živočíchom, ktorí v nich budú prebývať, poskytnúť maximálne vyvážené a prirodzené prostredie.

Sladkovodná klasika, alebo morské mini akváriá?

Najskôr dobre zvážte, aké vodné živočíchy do mini akvária zvolíte. Od toho sa odvíja veľkosť nádrže, ako aj vhodná konštrukcia pre vybraný typ vody. Morské mini akvárium pre drobné exotické rybičky má potom oveľa väčšie nároky na údržbu kvôli obsahu soli vo vode ako klasická sladkovodná nádrž.

Rybičky by navyše mali mať vždy spoločnosť, či už zapĺňate akvárium malé alebo to veľké. Nezabúdajte na vzájomnú medzidruhovú toleranciu, prípadne si nechajte poradiť od odborníkov v predajniach s akvaristikou.

Vyberáte malé akvárium? Set pre začiatočníkov môže byť dobrou voľbou

Malé akvárium nemusí byť najlepšou voľbou, ak s akvaristikou ešte len začínate. Možno vás to prekvapí, ale jeho údržba je často zložitejšia ako starostlivosť o veľké akvárium. Ak si chcete ťažké začiatky tejto záľuby uľahčiť, vyberte si radšej mini akváriový set, ktorý obsahuje všetko potrebné príslušenstvo, ako je filtrácia či osvetlenie. Ak chcete malé akvárium, set navyše vyjde oveľa lacnejšie, než kupovať jednotlivé príslušenstvo zvlášť.

Nano akvárium predstavuje minimalistickú zmenšeninu bežného akvária so šírkou do 20 cm. Je finančne menej náročné a nevyžaduje ani takú údržbu ako klasické veľké akváriá. Zároveň je však plnohodnotným potešením pre vaše oči. Hodí sa pre vodné živočíchy žijúce pri dne, ako sú krevetky, ráčiky či slimáky.

Nielen pre nano akváriá, ale aj pre všetky mini akváriá je rozhodujúci výber rastlín a rybiek. V menšom akváriu sa nevhodné prostredie a najmenšia zmena výrazne odrazí na kondícii rybičiek.

Aké rozmery a objem zvoliť pre malé akváriá?

Rozmery sa odvíjajú v prvom rade od počtu a druhu rybičiek, ktoré sa pripravujete chovať. Pamätajte, že malé akváriá sú určené pre naozaj drobné kŕdľové rybičky, ktoré dorastajú maximálne do 3 až 5 cm. Pri veľkosti akvária je určujúci objem vody, ktorý dokáže nádrž pojať. Narazíte na 10 l varianty, ďalej potom na akvárium 20 l, 25 l a 30 l. Počítajte približne s 2 litrami vody na jednu rybičku. Pokiaľ sa však chcete akvaristike venovať naplno a máte na chov rybičiek dostatok priestoru a finančných prostriedkov, s veľkosťou akvária rozhodne nešetrite. Hoci sú malé akváriá pôvabné, neponúkajú toľko možností byť kreatívny.

Malé akvárium a hrúbka jeho skla

Nezanedbateľný parameter pri výbere je aj to, aké hrubé sklo má malé akvárium. Hrúbka skla sa udáva v milimetroch a výraznejší význam má skôr pre veľké mnoholitrové akváriá. Na malé akváriá stačí sklo asi 4 mm.

Šikovný tvar pre mini akvárium

Mini akvárium môžete vyberať aj podľa tvaru. Jednoduchý tvar dokáže výrazne ovplyvniť celý dizajn akvária. Rovné tvary sú základom a klasikou, ktorou nič nepokazíte. Akváriá malé do 30 litrov sú typické svojím okrúhlym vyhotovením či zaoblenými rohmi. Narazíte tiež na netradičné malé akváriá rohové, ktoré sa umiestňujú k dvom stenám miestnosti a je potrebné ich dodatočne osvetliť.

Plastové, či sklenené mini akváriá? Plast nie je tak odolný, a tak je vhodnejšie sklo. Plastové malé akváriá sa vďaka ľahkej konštrukcii môžu hodiť pri častom premiestňovaní.

Keramika či iné ozdoby do malého akvária

Dekorácie do akvária patria, a to nielen z estetického hľadiska. Malé akvárium by malo simulovať prirodzený domov rýb, mali by sa mať kde schovať. Preto im kúpte kamene, umelé rastliny a korene. Záleží iba na vašej fantázii. V mini akváriu to však s dekoráciami nepreháňajte a myslite na to, že každý kúsok vybavenia zmenší rybičkám už aj tak vzácny priestor na plávanie.

Príslušenstvo pre malé akváriá

Ak si kupujete malé akváriá ako set, často obsahujú filter či osvetlenie zabudované v poklope. Hodiť sa vám môže však aj skrinka či podložka, na ktorej bude nádrž s rybičkami stáť. Pri skrinkách si postrážte nosnosť. Dôležité je tiež udržiavať vhodnú teplotu vody, s tým vám pomôže ohrievač, ktoré ponoríte do akvária.

Malé akváriá: Kam ich umiestniť?

Čo sa týka umiestnenia, malé akváriá by nemali byť umiestnené priamo na slnečnom svetle. To totiž pomerne rýchlo a výrazne ohrieva vodu. Pritom je potrebné, aby podmienky zostávali čo najstálejšie. Akvárium malé bude robiť parádu na tienistom mieste, napríklad na stolčeku.

Zaobstarajte si malé akvárium s filtrom

Každé, či už veľké alebo malé akvárium, v ktorom prebývajú živé tvory, potrebuje funkčnú filtráciu. Tá odstraňuje drobné nečistoty, ale aj škodlivé látky z vody. Preto ak kupujete mini akvárium bez filtra, nezostane vám nič iné, než funkčnú a kvalitnú filtráciu dodatočne k nádrži prikúpiť a inštalovať.

Tak trochu zázrakom je potom samočistiace akvárium. To funguje na báze gravitačného čistenia. Pri doplnení čistej vody odvedie nečistoty trubicou preč z akvária.

Bude mini akvárium s osvetlením v sete dostatočné?

Kupujete mini akvárium s osvetlením? Dajte si pozor, či je svetlo pre vaše rybičky a rastlinky dostatočné. Základné svietidlá nebývajú príliš silné a často je treba do krytu inštalovať ďalšie podlhovasté žiarovky či kvalitné LED osvetlenie. Mini akváriá a malé nádrže pod 100 litrov však pridanie ďalšieho osvetlenia spravidla neumožňujú. Svetlo by malo svietiť 10 – 12 hodín vkuse a simulovať tak denný čas.

Viac
na stranu
Zobraziť 1 - 15 z 17 položiek
Zobraziť 1 - 15 z 17 položiek

Sledujte nás na Facebooku