Osvetlenie do akvária | Trubice a svetlá do akvária - Holisticke krmivo

Osvetlenie do akvária

Informácie

Nové produkty

Najpredávanejšie produkty

Zľavnené produkty

Osvetlenie do akvária 27 produkty

Svetlo do akvária patrí k základným životným potrebám všetkých živých tvorov. Nemenej zásadný význam má teda aj pre vodné živočíchy. Ak chováte rybičky ako domácich miláčikov, nemali by ste správne osvetlenie akvária zanedbať. Ako vybrať funkčné svetlo do akvária?

Osvetlenie akvária je dôležité pre kvalitný život rýb aj rastlín

Ak akvárium nemá ...

Svetlo do akvária patrí k základným životným potrebám všetkých živých tvorov. Nemenej zásadný význam má teda aj pre vodné živočíchy. Ak chováte rybičky ako domácich miláčikov, nemali by ste správne osvetlenie akvária zanedbať. Ako vybrať funkčné svetlo do akvária?

Osvetlenie akvária je dôležité pre kvalitný život rýb aj rastlín

Ak akvárium nemá dostatok prirodzeného denného svetla, je na čase zapojiť umelé osvetlenie akvária. To je možné využiť na predĺženie denného svetla, alebo tiež na celodenné prisvietenie, ak sa akvárium nachádza na tienistom mieste. Pozrite sa, prečo je potrebné sa na svetlo do akvária detailne zamerať: 

  • Kvalitné a dostatočne silné svetlo na akvárium ovplyvňuje rast a fotosyntézu akváriových rastlín. 
  • Vhodne vybrané žiarovky do akvária dokážu zvýrazniť pôvabné sfarbenie rybiek.
  • Zvolená žiarovka do akvária má vplyv aj na teplotu vody v akváriu. 

Ako dlho má osvetlenie do akvária svietiť?

Osvetlenie do akvária by rybkám aj ďalším živočíchom malo poskytnúť pravidelný životný rytmus a prirodzené pozvoľné svietenie. Náhodne vybrané a príliš prudké svetlo rybičky stresuje. Najlepšie urobíte, keď sa budete riadiť dennou dobou. Svetlo na akvárium by malo svietiť 12 hodín denne. Pre ľahké riadenie svietenia sa ponúkajú praktické spínacie hodiny.

Ako silné svetlo použiť do akvária?

Na otázku, aké silné má byť svetlo do akvária, nie je taká jednoznačná odpoveď. Do úvahy musíte vziať, či chcete iba osvietiť rybičky, alebo plánujete okrem iného pestovať zeleň. V rovno nakúpených produktoch sú bežné slabé žiarovky do akvária, ktoré rastlinám rozhodne stačiť nebudú, a tak je nutné ďalšie svetlo prikúpiť. 

Avšak aj tu bude platiť príslovie, že všetkého veľa škodí. Príliš silná lampa do akvária zase podporuje množenie rias, ktoré v akváriách nie sú žiadané.

Lampa do akvária: výpočet potrebného výkonu

Pri výpočte výkonu osvetlenia akvária nezabudnite na to, že LED diódy majú až trikrát väčšiu svietivosť ako klasické žiarovky do akvária. Pokiaľ máte akvárium do 60 cm, môžete použiť na výpočet potrebného výkonu osvetlenia jednoduchý vzorec. Objem akvária vynásobte 0,15 a získate požadovaný výkon vo Wattoch.

Odporúčaná intenzita pre osvetlenie akvária s rastlinami je približne 8 000 lx.

Lx alebo lux je jednotka osvetlenia, ktorá udáva, koľko svetla by malo na rastlinky v akváriu dopadať, aby mali ideálne podmienky na svoj rast. Ak túto odporúčanú hodnotu vynásobíte s obsahom plochy akvária, dostane potrebný svetelný tok – ten je udávaný v lúmenoch a jeho hodnota vám poslúži na výber správneho osvetlenia akvária. 

Vyberte si to pravé osvetlenie do akvária

Osvetlenie do akvária nemá len jednu podobu a na trhu nájdete rôzne druhy. Otázkou teda je, aké svetlo do akvária je najlepšie. Na akváriové osvetlenie sa používajú bežné žiarovky, najrôznejšie typy žiariviek, ale tiež LED svietidlá. Niektorí akvaristi volia stmievacie žiarovky, ktoré zaručia prirodzený prechod z tmy na svetlo.

Svetlo na akvárium je možné umiestniť na rôzne miesta a rôznymi spôsobmi. Najčastejšie sa však inštaluje na horný kryt a svieti zvrchu z poklopu. Svetlo nad akvárium môžete inštalovať aj za pomoci rampy, kedy visí nad otvorenou hladinou.

Teplota vhodná pre svetlo do akvária

Teplota svetla predstavuje farbu, ktorú bude svetlo do akvária vyžarovať. Uvádza sa v Kelvinoch, a čím je hodnota vyššia, tým je svetlo chladnejšie, teda sfarbené domodra. Naopak, teplé svetlo je charakteristické žltými tónmi. Pri voľbe farby na osvetlenie do akvárií pamätajte na to, že iná teplota je vhodná pre rastliny, iná pre ryby. 

Obvykle je skvelé riešenie, keď teploty nakombinujete. Dajte prednosť skôr požiadavkám rastlín, pretože pre ryby teplota svetla do akvária nie je až taká zásadná.

Správna dĺžka pre osvetlenie akvária

Dĺžka osvetlenia akvária by mala byť prispôsobená rozmerom akvária. LED pásiky by mali obopínať všetky strany po celom obvode. Teda pokiaľ je obvod strán 150 cm, zvoľte aj LED pásky na osvetlenie akvária 150 cm dlhé. Ďalším variantom sú rovné podlhovasté žiarovky visiace nad akváriom. Aké sú ich najčastejšie dĺžky?

  • Svetlo na akvárium 30 cm pokryje mini akvária vhodné pre rastliny.
  • Osvetlenie akvária 60 cm poslúži ako kvalitné svietidlo pre stredne veľké akvária.
  • Osvetlenie akvária 80 cm dodá dostatok svetla akváriám s dĺžkou až 100 cm.
  • Osvetlenie do akvária 120 cm je vhodné pre veľké spoločné akvária pre ryby aj rastliny.
Viac
na stranu
Zobraziť 1 - 15 z 27 položiek
Zobraziť 1 - 15 z 27 položiek

Sledujte nás na Facebooku